Rusiya Ukraynadakı fransız hərbi təlimçiləri “qanuni hədəf” hesab edir
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov rəsmi Kiyevin Ukrayna qoşunlara dəstək verməsi üçün Fransadan təlimçilərin gəlməsinə icazə verməsinə reaksiya bildirib.
“Qafqazinfo” xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, Lavrov Konqo xarici işlər naziri Jan Klod Qakosso ilə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında Ukraynadakı fransız hərbi təlimatçıların “qanuni hədəf” olacağını deyib.
“Fransız təlimatçılara gəlincə, düşünürəm ki, onlar artıq Ukrayna ərazisindədirlər. Statusundan asılı olmayaraq, hərbi məmurlar və ya muzdlular silahlı qüvvələrimiz üçün qanuni hədəfdir”, - xarici işlər naziri vurğulayıb.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov da eyni fikirləri bölüşüb: “Kiyev rejiminin qoşunlarına təlim keçən təlimatçıların heç bir toxunulmazlığı yoxdur və onların fransız olub-olmamasının heç bir əhəmiyyəti yoxdur”.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun Ofisi Lavrov və Peskovun sözlərini şərh etməyəcəyini bildirib.