Alimlər beyində xatirələri saxlamaq üçün yeni yer tapdı
Orta beyindəki dopamin neyronları qısa müddətli xatirələri saxlaya bilir. Əvvəllər yalnız prefrontal korteksdəki hüceyrələrin buna qadir olduğuna inanılırdı.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bununla bağlı araşdırmanın nəticələri "eLife" jurnalında dərc olunub.
Dopamin ifraz edən beyin hüceyrələri mükafat sistemində mərkəzi rol oynayır. İnsanları və heyvanları həzz gətirən müxtəlif fəaliyyətləri yerinə yetirməyə təşviq edir. Son araşdırmalar göstərib ki, dopaminin qısamüddətli yaddaş üçün də mühüm əhəmiyyəti var. Yeni iş bu tapıntılarla razılaşır.
Alimlər siçanları iki budaqlı labirintdə yerləşdiriblər. Onlar hansı yolla getməli olduqlarını xatırlamalı idilər. Qısamüddətli yaddaş bu hərəkətə cavabdehdir. Beyin fəaliyyətinin izlənməsi orta beyində dopamin buraxan hüceyrələrin yaddaşda iştirak etdiyini göstərib.
İş pozulmuş dopamin istehsalı ilə əlaqəli şərtlərin müalicəsini yaxşılaşdırmağa kömək edəcək. Məsələn, Parkinson xəstəliyində dopamin istehsal edən sinir hüceyrələrinin itkisi var.