Qazaxıstan Azərbaycana 1 milyon tondan artıq buğda tədarük etməyə hazırdır
Qazaxıstan Azərbaycana 1 milyon tondan artıq buğda tədarük etməyə hazırdır.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstanın milli şirkəti "Ərzaq Korporasiyası" ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Asılxan Cuvaşev məlumat verib.
"Qazaxıstan Azərbaycana tarixən 1 milyon tondan çox taxıl göndərib", deyə Asılxan Cuvaşev bildirib.
Onun sözlərinə görə, aydın strukturlaşdırılmış və uğurla fəaliyyət göstərən taxıl saxlama və marketinq sistemi Azərbaycana səmərəli tədarük etməyə imkan verir:
"Xüsusən, Hövsan limanında yerləşən Bakı taxıl terminalı ildə 600 min tona yaxın taxıl daşımaq gücünə malikdir, dəyirman kompleksi isə ildə 50 min tona qədər məhsul emal etmək gücündədir saat və yüksək keyfiyyətli xidmətlərə zəmanət verən avtomatlaşdırılmış prosesə nəzarət sistemi ilə təchiz olunub".
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin yanvar-may aylarında Qazaxıstanla Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 234 milyon ABŞ dolları təşkil edib ki, bu da 2023-cü ilin analoji dövrünün (243,7 milyon dollar) göstəricisindən 4 faiz azdır.
Bununla yanaşı, ticarət dövriyyəsində Azərbaycana ixrac üstünlük təşkil edib - 213,8 ​​milyon dollar və ya 2023-cü ilin yanvar-may ayları ilə müqayisədə (207,2 milyon dollar) 3,2 faiz çoxdur.
Bundan əlavə, bu dövrdə Azərbaycandan idxal 45 faiz azalaraq 20,1 milyon dollar təşkil edib. 2023-cü ilin yanvar-may aylarında bu rəqəm 36,5 milyon dollar olub.