Cəbrayıl Cəbrayılov: Mehriban xanım Əliyeva -“Humanizm və mərhəmət simvolu”
Mehriban xanım Əliyeva, Azərbaycanın birinci vitse-prezidenti və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti olaraq, humanizm və mərhəmət simvolu kimi geniş tanınır. Onun fəaliyyəti, sosial məsuliyyət, insan haqları və xeyriyyəçilik sahəsindəki töhfələri ilə geniş diqqət çəkir. Humanizm, insanın insan olmağına, onun hüquq və azadlıqlarına hörmət etməyi, həmçinin cəmiyyətin rifahını artırmaq üçün çalışmaq prinsiplərini əhatə edir. Mərhəmət isə başqalarına qarşı şəfqət, empatiya və yardım göstərmə anlayışıdır. Mehriban xanım Əliyeva, bu iki prinsipin praktiki tətbiqini öz fəaliyyətində əks etdirir.
Mehriban xanım Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti olaraq, sosial xeyriyyəçilik layihələrinə rəhbərlik edir. Fondun fəaliyyət sahələri arasında səhiyyə, təhsil, mədəniyyət və sosial sahələr mövcuddur. Mehriban xanımın rəhbərliyi altında, müxtəlif xeyriyyə layihələri həyata keçirilmişdir:
Səhiyyə sahəsində: Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə bir çox xəstəxana və tibbi mərkəzlər modernləşdirilmiş, tibbi avadanlıqlar təmin edilmişdir. Ən diqqətəlayiq təşəbbüslərdən biri, uşaqlar üçün xüsusi tibbi xidmətlərin göstərildiyi müasir xəstəxanaların açılmasıdır.Cəbrayıl Cəbrayılov: Mehriban xanım Əliyeva -“Humanizm və mərhəmət simvolu”
Təhsil sahəsində də çoxsaylı layihələr həyata keçirilmişdir. Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə yeni məktəblərin inşası, təhsil şəraitinin yaxşılaşdırılması və tələbələrə təqaüdlərin verilməsi kimi fəaliyyətlər təşkil edilmişdir.
Mədəniyyət sahəsində: Azərbaycan mədəniyyətinin qorunması və inkişafı üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. Tarixi abidələrin bərpası, mədəniyyət müəssisələrinin modernləşdirilməsi və müxtəlif mədəni tədbirlərin təşkil edilməsi bu sahədəki fəaliyyətlərin bir hissəsidir.
Mehriban xanım Əliyeva, həmçinin beynəlxalq humanitar təşkilatlarla əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlıq, beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın humanitar fəaliyyətlərinin tanınmasına və genişlənməsinə imkan yaratmışdır. Onun beynəlxalq humanitar tədbirlərdə iştirakı və xarici ölkələrlə əlaqələrin gücləndirilməsi, humanizmin qlobal səviyyədə yayılmasına kömək edir.
Mehriban xanım Əliyeva, Azərbaycan xalqının ənənəvi dəyərlərinə və mədəni irsinin qorunmasına xüsusi önəm verir. O, Azərbaycanın milli dəyərlərinin və mədəni irsinin qorunmasını, həmçinin gələcək nəsillərə çatdırılmasını təmin edir. Bu, həm də humanizm prinsiplərinin təcəssümüdür, çünki mədəniyyətin qorunması və təşviqi insanları ruhlandırır və onların özlərini dərk etmələrinə kömək edir.
Mehriban xanım Əliyeva, qadınların hüquqlarının və gender bərabərliyinin təşviqi ilə bağlı da çoxsaylı təşəbbüslərdə bulunmuşdur. Qadınların cəmiyyətdəki rolunun artırılması, onların təhsil və iş imkanlarının yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər, humanizm və mərhəmət prinsipinin bir hissəsi olaraq qiymətləndirilir.
Mehriban xanım Əliyevanın xeyriyyəçilik fəaliyyətləri yalnız maddi yardımla məhdudlaşmır. O, həm də insanlara qarşı şəfqət və empatiya göstərməyi vacib hesab edir. Çətin vəziyyətə düşmüş insanlara yardım edərkən, onun davranışları və yanaşmaları sosial insani dəyərlərə uyğun gəlir.
Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətləri Azərbaycan cəmiyyətində böyük təsir yaratmışdır. Onun təşəbbüsləri sayəsində, müxtəlif sosial qrupların həyat səviyyəsi yaxşılaşmış, həmçinin insanların bir-birinə qarşı münasibətləri daha müsbət istiqamətdə inkişaf etmişdir. Cəmiyyətdə humanizm və mərhəmət dəyərlərinin daha geniş yayılması, Mehriban xanımın fəaliyyətlərinin nəticəsidir.
Mehriban xanım Əliyeva, humanizm və mərhəmət prinsiplərini öz fəaliyyətində yüksək səviyyədə təmsil edir. Onun sosial xeyriyyəçilik layihələri, beynəlxalq əməkdaşlığı, ənənəvi dəyərlərə olan bağlılığı və qadın hüquqları sahəsindəki təşəbbüsləri, onun humanizmə olan sadiqliyini nümayiş etdirir. Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti, cəmiyyətin rifahına və insanların həyatına müsbət təsir edən bir nümunədir. O, Azərbaycanın humanizm və mərhəmət simvolu olaraq, bu prinsiplərin tətbiqi və yayılması üçün əvəzsiz bir rol oynayır.
Mehriban Əliyevanın uzun illər ərzindəki fəaliyyəti və xidmətləri Azərbaycanın inkişafına, rifahına və mədəni irsinin qorunmasına verdiyiniz töhfələr, heç şübhəsiz ki, ölkəmizin ən dəyərli mütəxəssislərindən biri olduğunu göstərir. Mehriban xanım Heydər Əliyev Fondunun prezidenti olaraq, müxtəlif sosial xeyriyyəçilik layihələri ilə cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrinə yardım etmiş, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və sosial sahələrdə bir çox mühüm təşəbbüslər həyata keçirmişdir.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Azərbaycanın bir çox bölgəsində müasir xəstəxanalar, məktəblər və mədəniyyət mərkəzləri inşa edilmiş, bu da cəmiyyətin inkişafını daha da surətləndirmişdir. Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələr və xeyriyyə tədbirləri, minlərlə insanın həyatına müsbət təsir göstərmiş, onlara ümid və dəstək olmuşdur. Sosial məsuliyyət və mərhəmət sahəsindəki fəaliyyətləri Sizin humanizm prinsiplərinə sadiqliyinizi və cəmiyyətə olan dərin bağlılığınızı nümayiş etdirir.
Mehriban Əliyevanın həyatı humanizm və mərhəmət prinsiplərinin təcəssümüdür. Hər zaman insanlara qarşı göstərdiyi şəfqət və qayğı ilə, həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq səviyyədə böyük hörmət qazanmışdır. Mehriban xanım Əliyevaya bütün fəaliyyətlərində uğurlar, yeni layihələrdə isə geniş müvəffəqiyyətlər diləyirəm.