Sumqayıt şəhər Perinatal Mərkəzdə obyekt mülki müdafiə məşqləri keçirilib
Sumqayıt şəhərinin Perinatal Mərkəzində obyekt mülki müdafiə məşqləri keçirilmişdir. Bu məşqlərin məqsədi mərkəzin yanğın təhlükəsizliyi və vətəndaşların evakuasiyası ilə bağlı hazırlığını yoxlamaqdır. Məşqlər, obyektin mülki müdafiə sistemlərinin effektivliyini qiymətləndirmək və təcili vəziyyətlərdə operativ fəaliyyət göstərmək bacarığını artırmaq məqsədini güdür.
Məşqlərin rəhbəri Təranə Rəcəbli və qərargah rəisi Bənövşə Sayılova, Perinatal Mərkəzdəki mülki müdafiə tədbirlərinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı ətraflı yoxlama aparmışdır. Onlar mərkəzin yanğın təhlükəsizliyi planlarını, təlimatlarını və avadanlıqlarını qiymətləndirmiş, həmçinin, əməkdaşların və digər iştirakçıların müvafiq protokollar üzrə fəaliyyətlərini nəzərdən keçirmişlər.
Təranə Rəcəbli, mülki müdafiə məşqlərinin təşkilinin vacibliyini vurğulayıb. O, bu cür məşqlərin mülki müdafiə sistemlərinin gücləndirilməsi, hər kəsin təhlükəsizlik tədbirlərinə dair biliklərinin artırılması və potensial təhlükələrin minimuma endirilməsi baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda, bu məşqlərin mərkəzdə baş verə biləcək fövqəladə hallara daha hazırlıqlı olmaq üçün hazırlıq səviyyəsini artırdığını bildirib.
Bənövşə Sayılova isə məşqlərin təşkilində iştirak edərək, yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı təlimatların və tədbirlərin dəqiq və uyğun olduğunu, həmçinin, mərkəzdəki əməkdaşların və digər şəxslərin evakuasiya planlarını bilmələrinin vacib olduğunu vurğulamışdır. O, həmçinin, məşqlərin nəticələrinin təhlil olunacağını və mövcud boşluqların aradan qaldırılması üçün əlavə tədbirlərin görüləcəyini bildirib.
Məşqlər zamanı mərkəzdəki yanğın təhlükəsizliyi avadanlıqları, məsələn, yanğınsöndürənlər, siqnalizasiya sistemləri və təcili vəziyyət işarələri diqqətlə yoxlanılmışdır. Həmçinin, məşqlərdə iştirak edən əməkdaşların və digər iştirakçıların sürətli və təhlükəsiz şəkildə necə evakuasiya olunacağına dair hazırlıqları qiymətləndirilmişdir. Təlimatlar verilmiş, planlar təkrar yoxlanılmış və ehtimal olunan problemlərin həlli üçün müvafiq addımlar müəyyən edilmişdir.
Sonuç olaraq, Sumqayıt şəhər Perinatal Mərkəzindəki obyekt mülki müdafiə məşqləri, mərkəzin yanğın təhlükəsizliyi və evakuasiya prosedurlarının gücləndirilməsi məqsədini güdür. Məşqlərin nəticələri müvafiq rəhbərlik tərəfindən qiymətləndirilmiş və gələcəkdə bu cür vəziyyətlərin daha da yaxşı idarə edilməsi üçün əlavə tədbirlər planlaşdırılmışdır. Bu məşqlər, həmçinin, mərkəz əməkdaşlarının fövqəladə vəziyyətlərdə daha hazırlıqlı olmalarına kömək edir və mülki müdafiə sistemlərinin effektivliyini artırır.
Fərid Faiqoğlu (Səfərov)