“Mining Review Afrika” nəşrində “AzerGold” QSC-nin “Ortakənd” layihəsi ilə bağlı geniş məqalə dərc olunub
Cənubi Afrika Respublikasının dağ-mədən sahəsi üzrə ixtisaslaşmış nüfuzlu “Mining Review Afrika” nəşrinin onlayn resursu – “miningreview.com” veb-səhifəsində “AzerGold” QSC-nin “Ortakənd” qızıl mədəni layihəsi ilə bağlı geniş məqalə dərc olunub.
“AzerGold” QSC-nin Geoloji kəşfiyyat şöbəsinin Coğrafi informasiya sistemləri sektorunun müdiri Ələsgər Məmmədovun müəllifi olduğu məqalədə 2018-ci ildə “AzerGold” QSC-nin geoloqları tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunda həyata keçirilən geoloji axtarış işləri nəticəsində kəşf olunan “Ortakənd” qızıl yatağının geoloji tədqiqi çərçivəsində kəşfiyyat, geoloji modelləşdirmə, resursların qiymətləndirilməsi, mədən dizaynı və optimallaşdırılması üçün qabaqcıl alətlər təklif edən proqram həllindən istifadə edildiyi qeyd olunub. Vurğulanıb ki, dağ-mədən sahəsində innnovativ texnologiyalardan geniş istifadə edən “AzerGold” QSC-nin geoloji tədqiqatlarda tətbiq etdiyi proqram təminatı daha qısa müddət ərzində kəşfiyyat nəticələrinin əldə edilməsinə imkan verir.
Məqalədə “Ortakənd” qızıl yatağının istismarına hazırlıq işləri barədə də məlumat verilib, qarşıdakı illərdə açıq karxana üsulu ilə hasilat işlərinə başlanılmasının planlaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.
Xatırladaq ki, “Ortakənd” qızıl yatağı Naxçıvan Muxtar Respublikasında istismara verilməsi nəzərdə tutulan ilk qızıl yatağıdır. Yatağın yerin təkində qızıl ehtiyatı 542 min unsiya hesablanıb. Hazırda aşkarlanmış qızıl ehtiyatlarının geoloji-iqtisadi qiymətləndirilməsi, səmərəli hasilat və emal texnologiyasının müəyyənləşdirilməsi, həmçinin yatağın çıxarılabilən və satılabilən metal həcmlərinin hesablanması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Yatağın istifadəyə verilməsi bölgədə iqtisadi aktivliyin artırılması, sosial inkişafa, yeni iş yerlərinin yaradılmasına mühüm töhfələrini verəcək.
Qeyd edək ki, “Mining Review Afrika” jurnalı və veb-səhifəsi Afrikanın mədənçıxarma sənayesinə dair xəbərlər, elmi araşdırmalar və məlumat mübadiləsi platformasıdır. Jurnal mədən sənayesi üzrə nüfuzlu şirkətlərin rəhbər şəxsləri də daxil olmaqla, 50 mindən çox oxucu auditoriyasına malikdir.
Sözügedən məqalə ilə tanış olmaq üçün aşağıdakı linklərə keçid edə bilərsiniz:
“Miningreview.com” – https://www.miningreview.com/gold/azergold-shares-ggis-micromine-origin-beyond-experience/
В издании “Mining Review Afrika” опубликована обширная статья о проекте “Ортакенд” ЗАО “AzerGold”
На веб-странице "miningreview.com” интернет-ресурса авторитетного издания Южно-Африканской Республики “Mining Review Africa", специализирующегося на горнодобывающей отрасли, опубликована обширная статья о проекте месторождения золото "Ортакенд".
В статье, написанной заведующим сектором географических информационных систем отдела геологической разведки ЗАО “AzerGold” Алескером Мамедовым было отмечено, что в рамках геологического изучения золотоносного месторождения “Ортакенд”, открытого геологами ЗАО "AzerGold" в Джульфинском районе Нахчыванской Автономной Республики в 2018 году используется программное решение, которое предлагает передовые инструменты для разведки, геологического моделирования, оценки ресурсов, проектирования и оптимизации горных работ. Было подчеркнуто, что программное обеспечение, применяемое ЗАО “AzerGold”, широко использующее инновационные технологии в горнодобывающей сфере, в геологических исследованиях, позволяет получать результаты разведки в более короткие сроки.
В статье также была представлена информация о подготовительных работах к эксплуатации золотого месторождения “Ортакенд”, было отмечено, что в ближайшие годы планируется начать добычу открытым способом.
Напомним, золоторудное месторождение “Ортакенд” первое золоторудное месторождение в Нахчыванской Автономной Республике. Ресурсы в недрах земли оцениваются в 542 тыс. унций золота. В настоящее время продолжаются работы по геолого-экономической оценке выявленных запасов золота, определению эффективной технологии добычи и переработки, а также расчету объемов металла, добываемого и реализуемого на месторождении.
Ввод месторождения в эксплуатацию позволит повысить экономическую активность в регионе, внесет важный вклад в социальное развитие, созданию новых рабочих мест.
Отметим, что журнал и веб-сайт “Mining Review Africa” являются платформой для обмена новостями, научными исследованиями и информацией о горнодобывающей промышленности Африки. У журнала более 50 тысяч читателей, в том числе руководители авторитетных компаний горнодобывающей промышленности.
Вы можете перейти по ссылкам ниже, чтобы ознакомиться с названной статьей: “Miningreview.com – https://www.miningreview.com/gold/azergold-shares-ggis-micromine-origin-beyond-experience/
26-08-2024, 21:28
““AzerGold” QSC-nin adından yayılan saxta müraciətlərə qarşı tədbirli olmağa çağırırıq”