Ağsu rayonunda yas mərasimləri zamanı ehsan süfrəsi artıq bir-neçə ildir ki, ləğv olunub
Ağsu rayonunda yas mərasimlərində ehsan süfrəsinin ləğvi, rayon icra hakimiyyətinin başçısı Rövşən Bağırov tərəfindən 2023-cü ilin dekabr ayında başlanmışdır.
Bu təşəbbüs, cəmiyyətin müsbət reaksiyasını alaraq, Ağsu sakinləri tərəfindən alqışlanmışdır. Yas mərasimlərində ehsan süfrəsinin ləğvi ilə bağlı qərar, həm sosial məsuliyyətin artırılması, həm də xərc və resursların daha məqsədyönlü istifadəsini təmin etməyi hədəfləyir. Bu yenilik, cəmiyyətin həmrəylik və qayğıkeşlik prinsiplərinə uyğun olaraq, kədərlənən ailələrə daha çox mənəvi dəstək göstərilməsi və mərasimlərin sadələşdirilməsi məqsədini güdür.
Ağsu rayonunun sakinləri, bu qərarın həm əxlaqi, həm də iqtisadi baxımdan faydalı olacağını, eyni zamanda, ənənələrin müasir dövrə uyğun şəkildə təkmilləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulamışlar. Yas mərasimləri zamanı ehsan süfrəsinin əvəzində sadə, lakin mənəvi anlamı güclü bir toplaşma təşviq edilir. Bu da, bölgənin mədəniyyətinə uyğun olaraq, daha az sərfiyyatla, amma daha çox insanın bir araya gəldiyi, ünsiyyət və dəstəyin ön planda olduğu mərasimlərə yönəlir.
Ağsu rayonunun icra hakimiyyəti tərəfindən atılan bu addım, sosial ədalətin təbliği və resursların daha səmərəli istifadəsi istiqamətində müsbət bir addım olaraq qiymətləndirilir. Bu təşəbbüsün digər bölgələrdə də tətbiq edilməsi, ümumilikdə Azərbaycan cəmiyyətində müsbət dəyişikliklərə gətirib çıxara bilər.