Bakı şəhəri, Nəsimi rayonunda "Ağacların soyqrımını edən Rasim bəy" – FAKT/VİDEO
Heqiqixeber.az xəbər verir ki, redaksiyamıza məlumat daxil olduqdan sonra əməkdaşlarımız “Qarant İnşaat” MTK-nın yerləşdiyi ofisə mövqe öyrənmək üçün yaxınlaşıblar.
Bakı şəhərində yaşıllıqların qorunması daim aktual məsələ olub və son illərdə bu sahədə ciddi addımlar atılmasına baxmayaraq, bəzi işbazlar və tikinti şirkətləri bu qaydalara məhəl qoymur. Belə hallardan biri də Nəsimi rayonu, Cavadxan küçəsində baş verib. Burada yerləşən "Qarant İnşaat" MTK-nın məsul işçisi Rasim bəyin ağacları qanunsuz kəsdiyi və buna açıq-aşkar haqq qazandırdığı iddia edilir.
Ağaclar şəhər ekosisteminin mühüm hissəsidir. Onlar yalnız oksigen mənbəyi deyil, həm də toz və səs-küyün qarşısını alır, yay aylarında sərinlik yaradır. Xüsusilə paytaxt Bakı kimi böyük şəhərlərdə ağacların saxlanılması vacibdir. Lakin bəzi işbazlar, şəxsi maraqlarını hər şeydən üstün tutaraq, bu yaşıllıqları məhv etməkdən çəkinmir.
Məsələni araşdırmaq üçün "Qarant İnşaat" MTK-nın məsul işçisi Rasim bəylə əlaqə saxlanılıb. Onun bu məsələyə münasibəti isə cəmiyyətdə haqlı narazılıq yaradıb. Rasim bəyin verdiyi sərt və kobud cavab belə olub: "Ağacı kəsmişəm, əcəb eləmişəm!"
Bu açıqlama təkcə hüquqi məsuliyyətsizlik deyil, həm də cəmiyyətə qarşı açıq hörmətsizlikdir.
Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən, ağacların icazəsiz kəsilməsi qanunsuz sayılır və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi bu cür hallara qarşı ciddi mübarizə aparır. Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 259-cu maddəsinə görə, ağacların qanunsuz kəsilməsi müəyyən miqdarda cərimələr və hətta həbs cəzası ilə nəticələnə bilər.
Həmçinin, İnzibati Xətalar Məcəlləsinə əsasən, yaşıllıqların məhv edilməsi ətraf mühitə vurulan zərərin miqdarından asılı olaraq, yüksək məbləğdə cərimələrə səbəb ola bilər.
Rasim bəyin bu qanunsuz hərəkəti sosial şəbəkələrdə və yerli sakinlər arasında ciddi etirazla qarşılanıb. İnsanlar haqlı olaraq belə halların cəzasız qalmamalı olduğunu bildirir. Çünki bu gün kəsilən bir ağac təkcə ekoloji deyil, həm də sosial və mənəvi fəlakətin başlanğıcıdır.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, bu cür halların qarşısını almaq üçün daha sərt qanunlar tətbiq edilməli, həmçinin şəhərdə hər hansı tikinti layihəsinə başlamazdan əvvəl ekoloji ekspertiza mütləq aparılmalıdır.
Bu məsələ göstərir ki, ekoloji problemlər və qanunsuz ağac kəsmələri hələ də ciddi nəzarət tələb edir. "Qarant İnşaat" MTK və onun məsul şəxsi Rasim bəyin bu hərəkəti cəmiyyət üçün bir siqnal olmalıdır ki, ekologiyanın qorunması istiqamətində daha aktiv olmalı və aidiyyəti qurumlar bu kimi hadisələrə qarşı daha ciddi tədbirlər görməlidirlər.
Ağacların qanunsuz kəsilməsinə görə daha sərt cəzaların tətbiq edilməsi.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin məsələni araşdıraraq müvafiq tədbirlər görməsi.
Şəhər sakinlərinin yaşıllıqların qorunması üçün daha aktiv mövqe sərgiləməsi.
Tikinti şirkətlərinə yaşıllıqları qorumaq üçün ciddi tələblərin qoyulması.
Cəmiyyətin və hökumət qurumlarının birgə səyi olmadan bu cür halların qarşısını almaq çətin olacaq. Rasim bəyin "Ağacı kəsmişəm, əcəb eləmişəm!" kimi hörmətsiz münasibəti isə bu mövzunun nə qədər vacib olduğunu bir daha sübut edir.
Bir daha qarşı tərəfin mövqeyini öyrənməyə hazırıq.
Videosujeti sizə təqdim edirik: