Vətəndaşların banklara inamı artır: Yeni qaydalar nəticəsini verir
Ulusestv.az xəbər verir ki, ölkəmizdə birçox bağlanmış banklar var ki, vətəndaşların həmin banklara küllu miqdarda borcu ödənilməmiş qalıb. Ölkəmizdə qüvvədə olan qanunlara görə bağlanmış banklara vətəndaşlar tərəfindən ödənilməli olan borclar Əmanətlərin Sığortalanması Fondunda bağlanmış bankların əməkdaşları tərəfində vətəndaşlardan alınaraq büdcəyə ödənilir. Bununla bağlı qanunlarda müvafiq dəyişikliklər olundu. Belə ki, müddətin ötməsi ilə bağlı müvafiq məhkəmələrə müraciət etməyən vətəndaşlar yaranmış borcları qanuna müvafiq formada ödəyəcəklər. Yalnız məhkəmələrə 2025-ci ilin ilk üç ayı müddətinə müraciət etməyən vətəndaşlar yeni qəbul olunmuş qanunlara müvafiq borclarını ödəmək məcburiyyətində qalacaqlar. Borclarını ödəmədikləri halda lazımı məhdudiyyətlər və inzibati tədbirlər görüləcək.