Azərbaycanın müasir təhsil sistemində özünəməxsus yer tutan Bakı Biznes və Kooperasiya Kolleci bu gün ölkəmizdə orta ixtisas təhsilinin inkişafına mühüm töhfələr verən nüfuzlu təhsil müəssisələrindən biridir. Kollec yarandığı gündən etibarən gənclərin bilikli, bacarıqlı və vətənpərvər ruhda formalaşmasına xidmət edir, onları əmək bazarının tələblərinə uyğun peşəkar kadrlar kimi yetişdirməyi qarşısına əsas məqsəd qoyur.
Müasir dövrdə təhsil yalnız bilik vermək deyil, həm də şəxsiyyət formalaşdırmaq missiyasını daşıyır. Bakı Biznes və Kooperasiya Kolleci məhz bu prinsiplə fəaliyyət göstərərək tələbələrə həm nəzəri biliklər, həm də praktik bacarıqlar qazandırır. Burada tədris prosesi müasir standartlara uyğun qurulmuş, innovativ metodlar tətbiq edilir, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından geniş istifadə olunur. Auditoriyalar texniki avadanlıqlarla təchiz olunmuş, tələbələrin rahat və səmərəli şəkildə təhsil alması üçün hər cür şərait yaradılmışdır.
Kollecdə biznesin təşkili, mühasibat uçotu, maliyyə işi, marketinq, idarəetmə və digər ixtisaslar üzrə kadr hazırlığı aparılır. Bu ixtisaslar ölkə iqtisadiyyatının inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Tələbələr təhsil müddətində real iş mühiti ilə tanış olur, müxtəlif müəssisələrdə təcrübə keçirlər. Bu isə onların gələcək əmək fəaliyyətinə daha hazırlıqlı başlamalarına imkan yaradır.
Təhsil müəssisəsinin əsas üstünlüklərindən biri də güclü pedaqoji heyətidir. Burada çalışan müəllimlər öz sahələrinin peşəkarları olmaqla yanaşı, yüksək mənəvi keyfiyyətləri ilə də seçilirlər. Onlar tələbələrə yalnız dərs keçmir, eyni zamanda onlara həyat təcrübəsi, vətənə sevgi, dövlətə sədaqət kimi ali dəyərləri aşılayırlar. Müəllim-tələbə münasibətlərində qarşılıqlı hörmət və etimad prinsipi əsas götürülür ki, bu da sağlam təhsil mühitinin formalaşmasına xidmət edir.
Bakı Biznes və Kooperasiya Kolleci dövlətimizin təhsil siyasətinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən məqsədyönlü siyasət nəticəsində ölkəmizdə təhsil sahəsi sürətlə inkişaf edir, yeni məktəblər və kolleclər tikilir, mövcud təhsil ocaqları əsaslı şəkildə yenidən qurulur. Təhsilin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, müəllimlərin sosial rifahının yaxşılaşdırılması və tələbələrin hərtərəfli inkişafı istiqamətində atılan addımlar Bakı Biznes və Kooperasiya Kollecinin fəaliyyətinə də öz müsbət təsirini göstərir.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə insan kapitalının inkişafı prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirilmişdir. Bu strategiya çərçivəsində orta ixtisas təhsili müəssisələrinin rolu daha da artmışdır. Bakı Biznes və Kooperasiya Kolleci də bu siyasətin uğurlu icrasına öz töhfəsini verir, əmək bazarının tələblərinə cavab verən, rəqabətqabiliyyətli mütəxəssislər hazırlayır.
Kollecdə vətənpərvərlik tərbiyəsinə xüsusi önəm verilir. Tələbələr dövlət rəmzlərinə hörmət ruhunda böyüdülür, Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsi daim ehtiramla yad olunur. Müxtəlif tədbirlər, konfranslar, seminarlar və görüşlər vasitəsilə gənclərdə milli-mənəvi dəyərlərə bağlılıq gücləndirilir. Bu isə onları yalnız peşəkar kadr kimi deyil, eyni zamanda layiqli vətəndaş kimi formalaşdırır.
Sosial layihələr və ictimai fəallıq da kollecin fəaliyyətində mühüm yer tutur. Tələbələr müxtəlif könüllülük proqramlarında iştirak edir, sosial aksiyalara qoşulur, aztəminatlı ailələrə və həssas qruplara dəstək göstərirlər. Bu təşəbbüslər gənclərdə humanizm və sosial məsuliyyət hissini gücləndirir.
Bakı Biznes və Kooperasiya Kolleci daim yeniliyə açıqdır. Tədris proqramları mütəmadi olaraq yenilənir, əmək bazarının dəyişən tələblərinə uyğunlaşdırılır. Beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi istiqamətində də addımlar atılır. Məqsəd yalnız bu günün deyil, gələcəyin tələblərinə cavab verən mütəxəssislər yetişdirməkdir.
Kollecin məzunları müxtəlif dövlət və özəl qurumlarda uğurla fəaliyyət göstərir, ölkə iqtisadiyyatının inkişafına öz töhfələrini verirlər. Onların uğurları təhsil ocağının yüksək səviyyədə fəaliyyət göstərdiyini sübut edir. Məzunların əmək bazarında rəqabətə davamlı olması kollecdə verilən təhsilin keyfiyyətinin bariz göstəricisidir.
Bu gün Bakı Biznes və Kooperasiya Kolleci yalnız bir təhsil müəssisəsi deyil, həm də gələcəyin qurucularının formalaşdığı bir mərkəzdir. Burada yetişən gənclər dövlətinə, xalqına bağlı, peşəkar və məsuliyyətli vətəndaşlar kimi cəmiyyətə qədəm qoyurlar. Onlar ölkəmizin davamlı inkişafında, iqtisadi və sosial rifahının yüksəlməsində mühüm rol oynayırlar.
Bakı Biznes və Kooperasiya Kolleci Azərbaycan təhsil sistemində özünə layiqli yer tutmuş, etibarlı və nüfuzlu bir təhsil ocağıdır. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən uğurlu təhsil siyasəti fonunda bu kollecin fəaliyyəti daha da güclənir, yeni nailiyyətlərə imza atır. Gələcəyə inamla addımlayan bu təhsil müəssisəsi ölkəmizin inkişaf yolunda mühüm rol oynamaqda davam edir və bundan sonra da Azərbaycanın işıqlı sabahı naminə öz şərəfli missiyasını uğurla yerinə yetirəcəkdir.