Süddən daha faydalı içki məlum oldu
Kefir qatıqdan daha sağlamdır, çünki tərkibində üç dəfə çox probiotik var və aşağı laktoza tərkibi onu süd məhsullarına qarşı dözümsüzlüyü olan insanlar üçün əlverişli edir.
Kefirin tərkibindəki probiotiklər onu bağırsaq, immunitet və həzm sistemi üçün faydalı edir.
Bu içkinin üç danılmaz üstünlüyü var.
Birincisi, bağırsağın işinə faydalı təsir göstərir. Probiyotiklər sayəsində mədəni yanma, ürəkbulanma və ağrılardan xilas edir. Bundan əlavə, kefirin gündəlik istehlakı immunitet sisteminə infeksiyalara qarşı müqavimət göstərməyə kömək edir.
İkincisi, kefir sümükləri gücləndirməyə qadirdir. Onun tərkibində dayaq-hərəkət sistemi problemi olan insanlar üçün çox zəruri olan kalsium və K2 vitamini var.
Üçüncüsü, belə bir turş südlü içkinin köməyi ilə stressi dəf etmək mümkündür. Bağırsaq bakteriyalarının düzgün tarazlığı serotonin kimi bir hormonun istehsalına kömək edir. O da öz növbəsində əla əhval-ruhiyyəmizə cavabdehdir. Yatmadan əvvəl bir stəkan kefir içmək xüsusilə faydalıdır.