Ekstremal istilər səbəbindən məməlilərin nəslinin kəsilməsi proqnozlaşdırılır
Bristol Universitetinin mütəxəssisləri də daxil olmaqla beynəlxalq alimlər qrupu ekstremal istilər səbəbindən 250 milyon il ərzində insanlar da daxil olmaqla əksər məməlilərin nəsli kəsiləcəyini proqnozlaşdırıb. Tədqiqatın nəticələri “Nature Geoscience” jurnalında təsvir edilib.
Tədqiqat zamanı müəlliflər Yer kürəsinin 250 milyon il sonra olacaq iqliminin kompüter modellərini yaradıblar. Onlar göstərdilər ki, ekstremal hava şəraiti indikindən qat-qat qabarıq olacaq. Nəticə etibarı ilə, dünyanın bütün qitələri əsasən tropiklərin yaxınlığında cəmləşəcək vahid superkontinentdə birləşməlidir. Bundan əlavə, karbon qazının indiki səviyyəsinə nisbətən onun səviyyəsi ikiqat yüksələ bilər, Günəş isə təxminən 2,5% daha çox radiasiya yayacaq. Nəticədə planetin əksər yerlərində temperatur 40-70 dərəcə Selsi arasında dəyişəcək. Tədqiqatçılar torpağın yalnız 8-16%-nin məməlilər üçün yararlı olacağını təxmin edirlər.
Bu, məməlilərin təkamül yolu aşağı temperaturlara uyğunlaşmaq qabiliyyəti hesabına sağ qalması üçün baş verəcək. Bu cür vasitələrə, məsələn, isti saxlayan tük qatı və qış yuxusu daxildir. Eyni zamanda, bu heyvan sinfi həddindən artıq isti havalarda yaşamaq qabiliyyətini inkişaf etdirməyib. Bundan başqa, məməlilər kifayət qədər qida və su mənbələrindən məhrum olacaqlar. Tədqiqatın müəlliflərinin sözlərinə görə, kütləvi nəsil kəsilmə miqyasına görə dinozavrların yox olması ilə müqayisə olunacaq dərəcədə güclü olacaq.