Bakıda salınacaq 10 metrostansiya ilə bağlı yeni detallar
"Hazırda Bakı metropolitenində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, 10 stansiyanın inşası və bundan irəli gələn məsələlərin həlli istiqamətində tədbirlər görülür. İlkin dövr üçün prioritet vəzifələr sırasında xətlərin ayrılması layihəsinə başlanılması istiqamətində addımlarla bağlı məsələlərə xüsusi yer verilib".
Bu barədə BAKU.WS-in sorğusuna cavab olaraq "Bakı Metropoliteni" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətindən məlumat verilib.
"Xətlərin ayrılması layihəsi "Cəfər Cabbarlı" stansiyasından başlayacaq tunelin inşasını nəzərdə tutur. Bununla yanaşı, metro xətlərinin müstəqil funksional fəaliyyətini təmin edən əsas sahələrin inşası da aparılmalıdır. Bura "Dərnəgül" elektrik deposu, dartı elektrik yarımstansiyalarının tikintisi və yenidənqurulması, "İçərişəhər" stansiyasından sonra dalanın tikintisi və s. vacib infrastruktur layihələri də daxildir.
Bundan savayı, metropoliten üçün yeni nəsil vaqonların alınması prosesi də davam etdiriləcək. 2025-ci ildə 20 yeni vaqonun alınması prosesi təmin ediləcək. Mövcud infrastrukturun yenilənməsi, yeni texnologiyaların tətbiqi istiqamətində də fəaliyyət davamlı olaraq aparılacaq. Təmir işlərindən "Cəfər Cabbarlı" stansiyasında yenidənqurmanın başa çatdırılması, həmçinin "Həzi Aslanov" stansiyasında əsaslı təmir prosesinin mərhələlər üzrə sürətləndirilməsi də nəzərdə tutulub",-deyə məlumatda qeyd olunub.