Şəhidin qardaşının köməyə ehtiyacı var - “70-100 min pul istənilib”
30-04-2025, 10:21
Aprel döyüşlərində şəhid olan Qabil Orucəliyevin qardaşı İsa Orucəliyev qan xərçəngindən əziyyət çəkir.
İsanın anası Nuriyyə xanım “Qafqazinfo”ya bildirib ki, oğlunun səhhətindəki ilk problem futbolda aldığı zədədən sonra yaranıb.
O, dizindəki menisk zədələnməsindən əməliyyat olunub: “Şikayətləri çoxaldı, dizində su yığıldı, buna görə xəstəxanaya apardıq. Lakin son zamanlarda vəziyyəti daha da pisləşdi. Nəticədə qan analizləri də verildikdən sonra məlum oldu ki, qan xərçəngidir. Hazırda İstanbulda müalicədədir. Bizdən bu xəstəliyin müalicəsi üçün ümumilikdə 70-100 min manat pul istənilib. Bütün qurumlara bizə yardım etmələri üçün müraciət etmişik”.
Fotoda: İsa 11 yaşında olarkən qardaşının xatirə şəkli ilə
Ana həmçinin qeyd edib ki, həyatı ağır keçib. Belə ki, qadın İsa hələ bətnində olarkən həyat yoldaşını itirib: “Qabil isə atasını itirəndə hələ 7-ci sinifdə oxuyurdu. O, atasız böyüyüb. 2005-ci ildə qardaşı İsa dünyaya gəlib. Ancaq Qabil qardaşının da atasız böyüməsini istəmədiyi üçün özünü qardaşına atası kimi tanıdıb. İsa bunu yalnız 11 yaşında, Qabil şəhid olandan sonra bilib”.
Nuriyyə xanım əlavə edib ki, qardaşını itirəndən sonra İsa onun ailəsinə də sahib çıxıb. İ.Orucəliyev hazırda Naxçıvan Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və bələdiyyənin idarə olunması ixtisasının 3-cü kursunda təhsil alır.
Qeyd edək ki, Naxçıvan şəhərində anadan olan 1991-ci il təvəllüdlü leytenant Q.Orucəliyev 2016-cı ilin aprel ayında qəhrəmancasına şəhid olub. Orucəliyevin övladı o şəhid olandan 3 gün sonra dünyaya gəlib, uşağına şəhidin adı verilib. Ölümündən sonra göstərdiyi qəhrəmanlığa görə Prezident Sərəncamı ilə “Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə” III dərəcəli medalı ilə təltif edilib.
İsanın yaşaması məqsədilə ailəyə dəstək olmaq istəyənlər üçün hesab nömrəsini təqdim edirik: