Azərbaycan təhsil sistemində öz dəsti-xətti, məsuliyyəti və vətənpərvər mövqeyi ilə seçilən rəhbər qadınlardan biri də Zəngilan rayonu 13 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəbin direktoru Vüsalə Hüseynovadır. Onun fəaliyyəti təkcə bir təhsil ocağının idarə olunması ilə məhdudlaşmır; bu fəaliyyət bütövlükdə milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi və dövlətə sədaqətli vətəndaşların yetişdirilməsi missiyasını əhatə edir.
Zəngilan rayonu Azərbaycanın qədim və füsunkar bölgələrindən biridir. İşğal və həsrət illərini yaşamış bu torpağın hər qarışı şəhid qanı ilə yoğrulub. Məhz belə bir rayonun adını daşıyan məktəbə rəhbərlik etmək böyük məsuliyyət və şərəf tələb edir. Zəngilan rayonu 13 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəb təkcə təhsil müəssisəsi deyil, həm də qəhrəmanlıq salnaməsinin yaşadıldığı müqəddəs bir ocaqdır. Vüsalə Hüseynova bu ocağın rəhbəri kimi öz fəaliyyətində şəhidlərin əziz xatirəsini daim uca tutur, şagirdlərə vətən sevgisini aşılamağı əsas prinsip hesab edir.
Direktor kimi Vüsalə Hüseynovanın idarəçilik üslubu çevik, sistemli və müasir yanaşmalara əsaslanır. O, məktəbdə tədrisin keyfiyyətinin artırılması üçün müəllim kollektivi ilə sıx əməkdaşlıq edir, innovativ metodların tətbiqinə xüsusi diqqət yetirir. Müasir texnologiyaların tədris prosesinə inteqrasiyası, şagirdlərin bilik və bacarıqlarının inkişafı üçün əlavə dərnəklərin təşkili, fənn olimpiadalarına və müxtəlif müsabiqələrə fəal hazırlıq – bütün bunlar Vüsalə xanımın məqsədyönlü fəaliyyətinin nəticəsidir.
Onun rəhbərliyi altında məktəbdə sağlam mənəvi-psixoloji mühit formalaşıb. Şagirdlər özlərini rahat və güvənli hiss edir, müəllimlər isə dəyərləndirildiklərini və dəstəkləndiklərini görürlər. Vüsalə Hüseynova inanır ki, güclü məktəb yalnız bilikli müəllim və motivasiyalı şagirdlərlə mümkündür. Bu səbəbdən o, pedaqoji heyətin peşəkar inkişafına xüsusi önəm verir, onların təlim və seminarlar vasitəsilə biliklərini artırmasına şərait yaradır.
Vüsalə Hüseynovanın fəaliyyətində vətənpərvərlik tərbiyəsi xüsusi yer tutur. Məktəbdə mütəmadi olaraq şəhidlərin xatirəsinə həsr olunmuş tədbirlər, anım günləri, vətənpərvərlik mövzusunda ədəbi-bədii kompozisiyalar təşkil edilir. Şagirdlərə Azərbaycanın müstəqillik tarixi, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda aparılan mübarizə haqqında geniş məlumat verilir. Bu istiqamətdə məktəb kollektivi valideynlərlə də sıx əməkdaşlıq edir, ailə-məktəb birliyinin möhkəmləndirilməsinə çalışır.
Direktor Vüsalə Hüseynova dövlətimizin təhsil siyasətinə sadiq bir rəhbər kimi çıxış edir. Onun fəaliyyəti ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi təhsil strategiyasının və bu siyasətin layiqli davamçısı, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatların ruhuna uyğundur. Təhsil sahəsində aparılan yeniliklərin məktəb səviyyəsində tətbiqi, şəffaflıq və obyektivlik prinsiplərinə riayət olunması, şagirdlərin hərtərəfli inkişafına yönəlmiş layihələrin icrası – bütün bunlar onun dövlətə sədaqətinin bariz nümunəsidir.
Vüsalə Hüseynova həm də nümunəvi Azərbaycan qadını obrazını təcəssüm etdirir. O, ailə dəyərlərinə bağlılığı, yüksək mədəniyyəti və təvazökarlığı ilə həmkarlarının və valideynlərin hörmətini qazanıb. Onun rəhbərliyi altında məktəb kollektivi bir ailə kimi fəaliyyət göstərir. Qarşıya çıxan çətinliklər birlik və həmrəyliklə aradan qaldırılır.
Şagirdlərin uğurları isə direktorun əməyinin ən gözəl göstəricisidir. Məktəbin məzunları ali məktəblərə yüksək nəticələrlə qəbul olunur, müxtəlif sahələrdə uğur qazanırlar. Bu uğurların arxasında planlı iş, düzgün istiqamətləndirmə və səmimi zəhmət dayanır. Vüsalə xanım hər bir şagirdə fərdi yanaşmağın vacibliyini vurğulayır, onların istedad və maraqlarının vaxtında aşkarlanmasına çalışır.
O, hesab edir ki, müəllimlik və rəhbərlik yalnız peşə deyil, həm də vicdan məsələsidir. Gələcəyin memarları olan uşaqlara düzgün yol göstərmək böyük məsuliyyət tələb edir. Bu məsuliyyəti dərindən dərk edən Vüsalə Hüseynova öz fəaliyyətində dürüstlük, ədalət və prinsipiallıq nümayiş etdirir.
Bu gün Zəngilan rayonu 13 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəb uğurlu fəaliyyəti ilə seçilirsə, burada direktorun əməyi danılmazdır. Vüsalə Hüseynova təhsilə verdiyi töhfələrlə, şəhid adını daşıyan məktəbin adına layiq fəaliyyəti ilə həm rayon ictimaiyyətinin, həm də valideynlərin rəğbətini qazanıb.
Belə ziyalı və vətənpərvər rəhbərlərin fəaliyyəti sayəsində Azərbaycan təhsili daha da inkişaf edir, milli ruhlu, savadlı və dövlətinə sədaqətli gənclər yetişir. Vüsalə Hüseynova kimi maarif fədailəri cəmiyyətimizin gələcəyinə işıq salan insanlardır. Onun zəhməti, əzmi və vətən sevgisi hər cür tərifə layiqdir.