Yaponiyada koronavirusdan ölənlərin sayı kəskin artdı
Yaponiyada koronavirusdan ölənlərin sayı dekabr ayından kəskin şəkildə artıb.
Bunu yerli hakimiyyət orqanlarının dərc etdiyi statistik məlumatlar sübut edir.
Yaponiyada pandemiyanın bütün dövrü ərzində təxminən 60 min insan koronavirusdan dünyasını dəyişib. Lakin dekabrın ortalarından bu günə qədər ölkə üzrə koronavirusa yoluxan insanlar arasında 10 minə yaxın ölüm halı qeydə alınıb. Yaponiya Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, ölümlərin sayında kəskin artım dekabrda (7 622), noyabrda isə 2,5 dəfə az (2 985) baş verib. Eyni zamanda, yanvarın ilk 10 günündə ölkə üzrə azı 3 145 nəfər koronavirusdan həyatını itirib.
Bu dinamikaya əsasən, ümumilikdə yanvar ayında ölənlərin sayı 10 min nəfəri keçə bilər.
Ən çox ölüm halı 80 yaşdan yuxarı insanlar arasında qeydə alınır - bu yaş qrupu son bir ay yarım ərzində bütün ölümlərin təxminən 75%-ni təşkil edir.
Yaponiyada pandemiyanın bütün dövrü ərzində təxminən 30 milyon insan koronavirusa yoluxub. Ölkədə əhalinin peyvənd səviyyəsi kifayət qədər yüksəkdir - Yaponiya sakinlərinin ən azı 80%-i peyvəndin iki komponenti ilə peyvənd olunub.
Hazırda ölkədə koronavirusun yayılması ilə bağlı yerli sakinlər üçün heç bir məhdudiyyət yoxdur, lakin insanlar könüllülük əsasında hər yerdə maska ​​taxmağa, sosial məsafəyə və digər qabaqlayıcı tədbirlərə riayət etməyə çağırılırlar.