Üzümün sağlamlığa çox faydası var
Üzümün faydaları orqanizmin sağlamlığı və immuniteti üçün çox vacibdir.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, üzümün antioksidan xüsusiyyətləri E vitaminindən 50 dəfə, C vitaminindən isə 30 dəfə çoxdur. Üzümün beyin sağlamlığından həzm sisteminə, dəri sağlamlığından xərçəngə qədər bir çox faydaları var.
Üzümdə B6, C, K vitaminləri, kalium, kalsium, mis və manqan kimi vacib minerallar var. Bədəninizin ehtiyac duyduğu bəzi qida dəyərlərini gündəlik istehlakla qarşılaya bilərsiniz. Üzümün tərkibində olan flavonoidlər, resveratrol və fenolik turşular ürək xəstəlikləri riskini azaltmağa, xolesterolu salmağa və qan axınını tənzimləməyə kömək edir.
Üzüm zərərli hüceyrələrlə mübarizədə qan dövranına və immunitet sisteminə dəstəkləyici təsir göstərir. Üzümdə olan antosiyaninlər xəstəliklərə qarşı müqavimətinizi artıra bilər.
Kalsiumun udulmasını asanlaşdırmağa kömək edən üzüm birbaşa olmasa da, sümük sağlamlığını dəstəkləyir
Üzümün tərkibində olan resveratrol dəri üçün faydalı bir birləşmədir. Bu birləşmə dərinin vaxtından əvvəl qırışmasının qarşısını alır.
Üzümdəki komponentlər həm mənəvi, həm də zehni sağlamlığınızı qorumağa, diqqəti cəmləmə bacarıqlarınızı artırmağa kömək edə bilər.
Xroniki qəbizlikdən əziyyət çəkənlər üçün faydalı meyvələr arasında yer alan üzüm bağırsaqların nizamlı işləməsini dəstəkləyir.
Tərkibində çox miqdarda olan dəmir və qlükoza qan yaranmasını sürətləndirir, qanazlığını aradan götürür. Üzüm qaraciyər, böyrək və sinir sistemi xəstəliklərində də əvəzolunmazdır.
Orqanizmdə oksidləşdirici stres qocalmanın və bir sıra patoloji proseslərin inkişafının səbəbidir. Oksidləşdirici stresin və sərbəst radikallar adlanan molekulların təsirlərini azaltmaq üçün antioksidantlara ehtiyacımız var. Üzüm onların yüksək səviyyəsini təmin edir
Bundan başqa üzüm:
1. Güclü antioksidantdır.
2. Migrenə yaxşı təsir göstərir.
3. Kolon və döş xərçəngindən qoruyur.
4. Göz sağlamlığını və görmə qabiliyyətini qorumağa kömək edir.
5. Astma xəstəliyinə qarşı faydalıdır.
6. Tərkibində sağlam saçlar üçün lazım olan vitamin və minerallar var.
Üzüm şəkər xəstələri üçün riskli meyvədir. Ancaq diabet xəstələri də diqqətli olduqları müddətcə üzüm istehlak edə və üzümün faydalarından yararlana bilərlər.