Son günlər Nəsimi rayonunda abadlıq qruculuq işləri rayon sakinlərini olduqca sevindirir - VİDEO+FOTOLAR
İfadetv.com olaraq rayonun bəzi ərazilərində, daha dəqiq desək, Mircəlal 18 ünvanda binanın qarşısında parka nəzər saldıq.
Bu gün cəmiyyətin rifahı, insanların daha rahat və təhlükəsiz şəraitdə yaşaması ölkə rəhbərliyinin və yerli icra orqanlarının prioritet vəzifələrindən biridir. Həyata keçirilən islahatlar, abadlıq-quruculuq tədbirləri və əhali ilə birbaşa ünsiyyət – bütün bunlar Azərbaycan dövlətinin vətəndaşına verdiyi dəyərin göstəricisidir.
İfadetv.com olaraq, yaxın günlərdə Nəsimi rayonunun bəzi ərazilərində müşahidələr apardıq. Daha dəqiq desək, Mircəlal küçəsi 18 ünvanında yerləşən binanın qarşısındakı parka baş çəkdik. İlk baxışdan aydın oldu ki, bu park ətraf əhali üçün həm istirahət məkanı, həm də sosial ünsiyyət nöqtəsidir. Lakin bəzi oturacaqların sıradan çıxması, estetik baxımdan parka müəyyən qədər mənfi təsir göstərirdi.
Ərazidə yaşayan sakinlərin fikirlərini dinlədikdə məlum oldu ki, onlar bu məsələ ilə bağlı dəfələrlə Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinə müraciət ediblər. Məqsəd – sıradan çıxmış oturacaqların yeniləri ilə əvəz olunması, ümumilikdə parkın abadlaşdırılması idi. Sevindirici haldır ki, bu müraciət cavabsız qalmayıb.
Rayon rəhbərliyi və xüsusilə də Nəsimi RİH başçısının müavini Ramiz Quliyev məsələyə xüsusi diqqətlə yanaşaraq, sakinlərin çağırışına səs verib. Qısa müddətdə ərazidə abadlıq işlərinə başlanılıb, köhnəlmiş oturacaqlar yeniləri ilə əvəz edilib, parkın ümumi görünüşünə səliqə-sahman gətirilib. Bu, təkcə texniki dəyişiklik deyil, vətəndaşla dövlət arasında olan qarşılıqlı etimadın və hörmətin bariz nümunəsidir.
Ramiz Quliyevin bu məsələyə çevik və səmərəli şəkildə yanaşması sakinlər tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb. Görülən işlər təkcə maddi deyil, həm də mənəvi dəyər daşıyır. Belə ki, sakinlər özlərini unudulmamış, diqqət mərkəzində olan vətəndaş kimi hiss edirlər. Onlar bizimlə söhbət zamanı bir daha Nəsimi rayon rəhbərliyinə – xüsusilə də Ramiz Quliyevə dərin təşəkkürlərini bildirdilər. Onların sözlərinə görə, bu cür diqqət və qayğı onları dövlətə daha da yaxınlaşdırır, vətəndaş olaraq daha çox məsuliyyətli və təşəbbüskar olmağa ruhlandırır.
Bu hadisə göstərir ki, istənilən məsələyə düzgün və operativ yanaşma olduqda, həll olunmaz problem yoxdur. Ən əsası, insan amili ön planda saxlanıldıqda, nəticə də məmnuniyyət doğurur. Bu gün vətəndaşın səsi eşidilir, fikri nəzərə alınır, qayğısı dərhal həll olunur. Bütün bunlar Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən sosial siyasətin yerli icra orqanları tərəfindən də yüksək səviyyədə davam etdirildiyini göstərir.
Biz – İfadetv.com olaraq hesab edirik ki, bu cür nümunəvi davranış və vətəndaşa yönəlmiş xidmətlər hər zaman ictimai diqqətə çatdırılmalı, təbliğ olunmalıdır. Cəmiyyətin formalaşmasında və rifahın təmin olunmasında medianın üzərinə də böyük vəzifə düşür. Məhz buna görə də biz bu cür təşəbbüsləri işıqlandırmaqla həm dövlət-vətəndaş münasibətlərinin möhkəmlənməsinə töhfə vermək, həm də digər bölgələrdə analoji məsələlərdə təşəbbüskarlığı təşviq etmək niyyətindəyik.
Günün sonunda isə qalır bir əsas nəticə: vətəndaş məmnunluğu yalnız xidmətin göstəricisi deyil, həm də dövlətin öz xalqına olan sevgisinin, inamının və sadiqliyinin təzahürüdür. Nəsimi rayonunda, Mircəlal 18 ünvanında baş verən bu hadisə – kiçik görünən, lakin böyük mənəvi dəyərə sahib olan bu nümunə – məhz bu həqiqəti bir daha sübut etdi